اسکنر تخت چیست

اسکنر تخت چیست
اسکنر تخت چیست

تیم تخصصی مجموعه آلفا با توجه به مشکلات شما عزیزان ، با هدف رفع آن ها و جلب رضایت شما مقاله ای جامع و مفید تحت عنوان اسکنر تخت چیست در اختیار شما کابران گرامی قرار می دهد . برای افزایش اطلاعاتتان در این زمینه بهتر است ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید .

اسکنر چیست ؟

اسکنر دستگاهی است که با اتصال به یک کامپیوتر قابلیت تصویربرداری از عکس ها ، پوسترها و منابع مکتوب دیگر را فراهم می کند . اسکنرها در حالت کلی با توجه به نوع نیاز و نوع اسناد ، به انواع مختلفی تقسیم می شوند .

انواع اسکنر موجود

اسکنرها به چند دسته که شامل اسکنرهای دستی ، اسکنرهای اداری ، اسکنرهای شیفت فد و اسکنرهای تخت می باشند ، تقسیم بندی می شوند که از هر کدام در شرایط مختلف و بسته به نیاز استفاده میشود .

اسکنرهای مسطح

این نوع اسکنرها ، رومیزی نیز نامیده می شوند . اسکنرهای فوق دارای قابلیت های فراوانی بوده و از متداول ترین اسکنرهای موجود می باشند و همانطور که از نام آنها پیداست بر روی میز قرار میگیرند و برای افزایش راحتی کار با این سیستم رو میزی طراحی شده اند ولی این نوع اسکنر ها اسکنر هایی با توان بالا نیستند و نمیتوانند فعالیت های سنگین را انجام دهند .

انواع اسکنر مسطح
اسکنرهای Sheet-fed

این نوع اسکنرها نظیر یک چاپگر قابل حمل عمل می نمایند .در اسکنرهای فوق هد اسکنر ثابت بوده و در عوض سند مورد نظر برای اسکن ، حرکت خواهد کرد .

اسکنرهای Handheld

اسکنرهای فوق از تکنولوژی بکار گرفته شده در اسکنرهای مسطح استفاده می نمایند . در این نوع اسکنرها به جای استفاده از یک موتور برای حرکت از نیروی انسانی استفاده می گردد .

اسکنرهای استوانه ای

از اسکنرهای عظیم استوانه ای  ، در مراکز انتشاراتی معتبر و بزرگ استفاده می شود. با استفاده از اسکنرهای فوق می توان تصاویر را با کیفیت و جرئیات بالا اسکن نمود .

بیشتر بدانید : همه چیز درباره اسکنر های ROVE

اسکنر خوابیده (اسکنر تخت یا اسکنر مسطح)

اکثر مدل های اسکنر تخت تقریبا از یک ساختار پیروی می کنند ولی در کیفیت و نوع تجهیزات بکار رفته با یکدیگر متفاوت هستند . با توجه به همین تفاوت در تجهیزات مورد استفاده ، اسکنرهای تخت را به دسته خانگی و حرفه ای تقسیم بندی می کنند .  بطور مثال در اسکنرهای خانگی ، سرعت اسکن و کیفیت آن به نسبت پایین تر از اسکنرهای حرفه ای است . اکثر اسکنرهای موجود ، از نوع تخت می باشند . اسکنرهای تخت پاسخگوی اکثر کارها می باشند و استفاده از این اسکنرها آسان تر بوده و دارای قابلیت لازم در رابطه با اکثر کاربردها می باشند . علت این نامگذاری به دلیل این است که سطح اسکن بصورت تخت می باشد . این دسته از اسکنرها معمولا دارای کاربری خانگی می باشند . در کل خرید این نوع اسکنر برای کاربری خانگی مناسب است . این دستگاه در سایز A4 قرار دارد و از رزولوشن یا کیفیت پایینی هم برخوردار است . این نوع اسکنرها از یک صفحه شیشه‌ای تخت تشکیل شدند که روی نوار حسگرهای نوری قرار می‌گیرد . کاغذ یا اشیایی چون کتاب باز شده روی شیشه گذاشته می‌شوند . از این نوع اسکنر باید جهت اسکن اسناد کاغذی قدیمی و یا اسناد کاغذی که بسیار نازک هستند و یا کتاب استفاده کرد . همچنین کاربران حرفه ای و گرافیستان نیز می توانند با استفاده از یک اسکنر مسطح با کیفیت ، براحتی تمام نیازهای خود را برآورده سازند .

میزان سایز قابل اسکن در اسکنرهای تخت نسبت به مدل متغیر است ، این اسکنرها سایزهای بسیار کوچک در حدود نیم سانتی متر تا سایز A4  و A3 و در بعضی مدل ها حتی نگاتیوها را اسکن می کنند ، مدل هایی نیز وجود دارند که توانایی اسکن تا سایز A0 را نیز دارا می باشند  ولی قیمت هایی معادل چند میلیونی دارند .

نحوه عملکرد اسکنر تخت
اسکنر تخت چگونه کار می کند ؟

انجام عمل اسکن در اسکنر مسطح را می توان مانند مانند عمل کپی گرفتن است با این تفاوت که در اسکن ، نتیجه کار مانند یک عکس دیجیتال است . بخش های اصلی یک اسکنر تخت شامل صفحه شیشه ای ، هد اسکن  و روکش یا کاور اسکنر می باشد . فرآیند اسکن در یک اسکنر مسطح ، با بازکردن درب و قرار دادن آیتم مورد نیاز روی صفحه شیشه ای اغاز می شود . زمانی که در اسکنر بسته می شود ، با زدن یک دکمه دستگاه کار خود را آغاز می کند  و هد اسکنر در زیر شیشه شروع به حرکت می کند . پس از بازگشت هد در محل اولیه خود ،  نتیجه کار از اسکنر به کامپیوتر متصل فرستاده می شود . البته توجه کنید که ، برخی از اسکنرها دارای حافظه داخلی هستند که می توانند فایل اسکن شده را درون خود ذخیره کنند .

کانون آلفا و تیم مهندسی فعال در این مجموعه ، با تمام توان با هدف رفع مشکلات شما در این عرصه آماده ی خدمات رسانی می باشد . امیدواریم که مطالب مقاله ی اسکنر تخت چیست مورد استفاده واقع شده باشد . هدف آلفا جلب رضایت شما عزیزان می باشد ، کافیست اعتماد کنید …

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *