تعمیر کاغذکش دستگاه های کپی

تعمیر کاغذکش دستگاه های کپی

کاغذکش به یکی از قسمت های مهم دستگاه های کپی به حساب می آید که وظیفه تاثیرگذاری در عملکرد این دستگاه‌  را دارد. به طور کلی فرآیند ورود و خروج برگه در دستگاه به وسیله این قطعه صورت می پذیرد . بخش های مختلف کاغذ کش با مشارکت بخش های دیگر این قسمت از دستگاه مشخص می کنند که برگه با چه سرعتی وارد دستگاه شود و یا از آن خارج شود . تعمیر کاغذ کش دستگاه کپی زمانی انجام می شود که این قطعه یا بخش های مختلف آن به هر دلیلی دچار نقص و ایراد شوند . در این صورت کاغذ وارد دستگاه نمی شود و یا به درستی از آن خارج نمی شود .

کاغذکش دستگاه کپی چگونه کار می کند ؟

دستگاه های کپی دارای دو بخش مکانیکی و الکترونیکی هستند . همکاری این قسمت های دستگاه کپی است که فرآیند چاپ را امکان پذیر می سازد . کاغذ کش یکی از بخش های مکانیکی دستگاه است و وظیفه حرکت دادن کاغذ را بر عهده دارد . بخش های ورودی، میانی و خارجی این قطعه، در فرآیند ورود و خروج برگه به دستگاه کپی دخالت دارند . کاغذ کش ورودی یا پیکاپ رولر ، کاغذ را به داخل دستگاه می کشد و کاغذ کش میانی، آن را به سمت فیوزینگ هدایت می کند. بعد از انجام عملیات تونر ریزی، کاغذ کش خارجی برگه را به بیرون از دستگاه کپی هدایت می کند. اگر هر یک از بخش های کاغذ کش دچار مشکل شده باشد ، برگه برای ورود و خروج به دستگاه با مشکلات جدی مواجه خواهد شد .

بيشتر بدانيد : تعمیرات دستگاه کپی sharp

علل مختلف گیر کردن کاغذ در دستگاه کپی

علل مختلف گیر کردن کاغذ در دستگاه کپی

۱. در صورتی که داخل کلاچ ها و نیز کاغذ کش های شماره ۱ و ۲ کثیف باشند کاغذ از کاست بالا نخواهد آمد و پنل دستگاه پیغام گیر کردن کاغذ را به نمایش در خواهد آورد . اگر با تمیزی شدن و پاک کردن کاغذ کش ها باز هم کاغذ گیر کرد نیاز به تعویض کاغذکش ها می باشد.

۲. سوختن سنسورهای مسیر عبور کاغذ نیز باعث گیر کاغذ و یا روشن شدن نشانگر گیر کاغذ روی صفحه پانل می گردد که در این هنگام باید اقدامات لازم جهت رفع این اشکال بر روی دستگاه صورت بپذیرد .

۳. در صورتی که رجیستور و فنرهای زیر آن خراب باشد کاغذ به صورت چند برگی از کاست خارج می شود در چنین وضعیتی لازم است کثیفی و یا خرابی کلاچ های PS و استاپر رفع شود.

۴. هنگامی که سر نوشته های کپی قطع می شود لازم است کلاچ ها تمیز و در صورت نیاز تعویض گردند.

۵. موضوع دیگری که سبب گیر کردن کاغذ در دستگاه می گردد خرابی چرخ دنده های رابط درایور به تانک دولوپر و درام است.

۶. کثیفی سینی ورودی هیتر نیز باعث گیر کاغذ در ابتدای هیتر می گردد.

۷. شکستن چرخ دنده سر هات رولر یا تفلون نیز باعث گیر کردن کاغذ در ابتدای هیتر می گردد .

۸. کثیفی ناخنک های هیتر نیز می تواند باعث گیر کردن کاغذ در بین تفلون و پرس گردد .

بيشتر بدانيد : تعمیرات دستگاه کپی توشیبا

کاغذ مناسب برای دستگاه کپی

از بهترین کارهایی که جهت جلوگیری از خرابی کاغذ کش دستگاه کپی می توان انجام داد استفاده از کاغذهای مناسب است. توجه و رعایت این موضوع نیاز ما به تعمیرات کاغذکش کپی را کمتر می سازد و احتمال بروز خرابی در این بخش از دستگاه را به حداقل می رساند . اما کاغذ مناسب برای دستگاه کپی چه ویژگی هایی دارد که در ادامه مقاله تعمیر کاغذکش دستگاه های کپی برایتان توضیح میدهیم .

جنس، وزن، نوع بافت کاغذ و کیفیت کاغذ مورد بررسی قرار گیرد. کاغذ مورد استفاده در دستگاههای کپی باید دارای وزن ۸۰ گرم باشد و اندازه برگه ها نیز معمولا در سایزهای  A3, A4,A5 استاندارد باشد. به صورت کلی بهتر است از کاغذ رنگی استفاده نشود. کاغذهای رنگی به خاطر عبور از یونیت هیتر کپی و یونیت درام دستگاه کپی رنگدانه های کاغد اثر منفی خود و یونیت تفلون و درام پرینتر و دستگاه کپی می گذارد . توصیه می شود کاغذ مورد استفاده از برندهای معروف باشد تا احتمال جعلی بودن کاغد را کاهش دهیم.

تعمیرات کاغذ کش کپی برخی کاغدها به خاطر نوع بافت آنها در حین استفاده پرز می دهند و ذرات ریزی را در دستگاه ها پراکنده می کنند. استهلاک کاغذ با دوام نسبت به دیگر کاغذها بیشتر است که چنین روشی باعث آسیب به سنسورهای عبور کاغد، سلوتوئیدها و از همه مهم تر کاغد کش ها و رول های هدایت کاغذ در پرینترها و فتوکپی ها می شود. کاغذ از هنگام ورود به دستگاه های کپی و حتی فکس ها تا لحظه خروج از دستگاه از مسیرهای بسیاری عبور می کند. در طی این مسیرها سنسور، کاغذ کش ها، رول های هدایت کاغذ، درام، مگنت و در انتها فیوزینگ یا کاغد درگیر می باشند که در صورت عدم کارکرد درست هریک از این قطعات، اختلال در حرکت کاغذ روی می دهد .

اهمیت تعویض کاغذکش دستگاه کپی

اهمیت تعویض کاغذکش دستگاه کپی

دستگاه کپی از اجزا و قطعات گوناگونی تشکیل شده است که کوچک ترین مشکل در این قسمت ها  به کیفیت کپی آسیب می رساند. کاغذ کش یکی از این اجزای مهم است. آگاهی از کارکردهای این دستگاه می تواند پیچیده و سخت باشد و لازم است که به نکات ساده و کلیدی توجه داشت . کاغذکش وظیفه ورود و خروج کاغذ در دستگاه کپی را برعهده دارد و خرابی آن در واقع به معنی عدم عملکرد کلی دستگاه است. وجود این قطعه برای دریافت کاغذ و پس دادن دوباره آن لازم و ضروری است ؛ به دلیل استفاده مکرر از دستگاه کپی، کاغذ کش آن به تدریج، مستهلک می شود .

بيشتر بدانيد : تعمیرات دستگاه کپی کانن

آموزش تعویض کاغذکش دستگاه کپی

اول سراغ کاغذ کش بالای دستگاه می روید و درب دستگاه را باز می کنید، یک قاب مشکی رنگ است که به سمت بالا فشار می دهید. در سمت راست و چپ پیکاپ قسمت زبونه شکل وجود دارد که آن را به سمت بیرون فشار می دهید تا قفل آن باز شود و آزاد شود. برای جا زدن دوباره این قسمت یک حالت دایره مانند در آن وجود دارد که آن را به داخل دستگاه جا می زنید و قسمت بالا را فشار می دهید تا در مکان خود جای بگیرد.

اکنون سراغ کاغذ کش پایین دستگاه می روید. کشوی کاغذ را باز می کنیم. سمت چپ یک حالت نیم دایره مانند دارد که آن را کمی به سمت راست می چرخانیم و فشار می دهیم تا باز و آزاد شود . پیکاپ را به سمت چپ می دهیم و آن را بیرون می آوریم. برای جا انداختن دوباره پیکاپ اول سمت چپ را جا می اندازیم و به سمت راست هل می دهیم و دایره بغل را فشار می دهیم و می چرخانیم تا قفل شود.

با تشکر از مطالعه مقاله تعمیر کاغذکش دستگاه های کپی , امیدواریم که این مطلب بتواند کمکی موثر دراین زمینه برای شما باشد . کانون آلفا در تلاش است تا بتواند با به کارگیری تخصص و دانش خود در هر زمینه ای هرچه بیشتر رضایت شما را بدست آورد تا تصمیم گیری در هر زمینه ای را برای شما آسان تر و قابل اعتمادتر کند . هدف ما تنها جلب رضایت شماست .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *