تعویض شارژکارتریج پرینتر جوهرافشان
تعویض شارژکارتریج پرینتر جوهرافشان

کارتریج ها از بخش های بسیار مهم پرینتر ها به حساب می آيند که باید به سلامت و عملکرد آن ها نیز دقت داشت تا کیفیت چاپ توسط پرینتر به میزان حداکثری باشد . در مقاله تعویض شارژکارتریج پرینتر جوهرافشان که توسط کانون آلفا تهیه و جمع آوری شده است قصد داریم تا درباره چگونگی شارژ کردن کارتریج پرینتر های جوهرافشان اطلاعاتی را در دسترس شما دوستان عزیز قرار دهیم .

کارکرد کارتریج پرینتر های جوهرافشان

پرینترهای جوهرافشان به وسیله پاشیدن قطرات ریز جوهر روی یک صفحه کاغذ از طریق منافذ ریزی که در هد وجود دارد باعث به وجود آمدن تصاویر سیاه و سفید و حتی رنگی می شود . رنگ های اصلی در چاپگر های جوهر افشان به سه رنگ آبی و قرمز و زرد که به همراه یک رنگ سیاه وجود دارد که برای تولید و چاپ متون یا تصاویر با رنگ مشکی به کار می رود . این امکان نیز وجود دارد که این چهار رنگ در کنار یکدیگر در کارتریج قرار بگیرند و یا امکان دارد سه رنگ اصلی در یک بخش و رنگ مشکی در بخش دیگر قرار گیرد . در چاپگر های حرفه ای جوهر افشان این تعداد رنگ به شش رنگ می رسد که این افزایش تعداد رنگ باعث وضوح و کیفیت بهتر تصاویر و متون بر روی صفحه می شود .

در طول دهه هایی که گذشت رنگ های کارتریج در چاپگر های جوهر افشان به صورت متصل بوده است به گونه ای که در صورت اتمام یک رنگ شما نیاز به عوض کردن کل رنگ های کارتریج بودید اما در چاپگر های کنونی رنگ ها به شکل مجزا در چاپگر قرار می گیرد و توانایی آن وجود دارد که با تمام شدن یک رنگ شما تنها همان رنگ را تعویض کنید .

بيشتر بدانيد : چگونگی شارژ کارتریج

تشخیص بهترین زمان شارژ کارتریج
تشخیص بهترین زمان شارژ کارتریج

بهترین زمان شارژ کارتریج، وقتی است که دستگاه، پیامی مبنی بر به اتمام رسیدن جوهر یا تونر کارتریج را به نمایش می‌گذارد . توصیه می‌شود در صورت مشاهده این پیغام، به سرعت جهت تعویض یا شارژ کارتریج پرینتر اقدامات لازم صورت بپذیرد . اگر دستگاه شما دارای سری قدیمی می باشد و توانایی یا قابلیت نمایش پیغام مرتبط با میزان جوهر شارژ را ندارد، می‌توان با در نظر داشتن این نشانه‌ها، بهترین زمان شارژ کارتریج را تشخیص داد. نشانه اولی که باید به آن توجه داشت آن است که جوهر دستگاه چاپ تمام شده باشد. نشانه دوم نیز آن است که شاخص جوهر به پایین‌ترین مقدار خود رسیده باشد یا اینکه شش ماه از عمر کارتریج دستگاه گذشته باشد. نشانه آخری که باید به آن توجه داشت آن است که  دستگاه، برگ چاپ شدۀ یکنواختی را به چاپ نرساند و پس از تکان دادن کارتریج، این مشکل برطرف شود. هر یک از این نشانه‌ها می‌تواند به شما یادآور شود که زمان شارژ کارتریج فرا رسیده و لازم است جهت تعویض و شارژ کارتریج خود اقدام فرمایید.

به باور برخی از کابران تعویض کارتریج پرینتر جوهرافشان کار ساده‌ای به نظر می‌رسد اما گاهی در برخی از موارد نیز دارای مشکلاتی است که ممکن است با کثیفی و آلودگی محیط همراه شود. اگر مشاهده کردید که جوهر پرینتر شما تمام شده یا شاخص جوهر به پایین‌ترین مقدار خود رسیده و یا شش ماه از طول عمر کارتریج شما گذشته است، وقت آن رسیده که یک کارتریج پرینتر جایگزین خریداری کنید.  با اجرای مراحل زیر، خیلی ساده ولی با اطمینان می‌توانید کارتریج پرینتر جوهرافشان خود را تعویض کنید.

بيشتر بدانيد : بهترین زمان شارژ کارتریج

نکاتی در زمان شارژ کردن و تعویض کارتریج
نکاتی در زمان شارژ کردن و تعویض کارتریج

۱. اگر برند  پرینتر شما اپسون (Epson)، کانن (Canon)  یا بِرادِر (Brother)  می باشد ، باید در دستگاه خود در زمان تعویض یا شارژ پرینتر به دنبال یک نوار زرد رنگ یا یک باریکه قرمز رنگ پلاستیکی باشید. هیچ پلاستیک شفاف دیگری را جدا نکنید یا به هیچ مکانیزم دیگری دست نزنید، زیرا این امکان وجود دارد که کارتریج شما دچار نشتی و یا نقص شود.

۲. اگر قطعه پلاستیکی اضافه  در جعبه کارتریج جوهر شما وجود دارد، می بایست برای اتصال به کارتریج به عنوان آداپتور یا سازگار دهنده از آن استفاده کرد. در این مرحله لازم است به دستورالعمل داخل جعبه مراجعه کنید و با دقت آن را به کارتریج جوهری سازگار خود متصل کنید.

۳. اگر شما دارای پرینتر هایی با برند های اچ پی (HP)، لکس مارک (Lexmark) یا دِل (Dell) هستید ، برای تعویض و یا شارژ کارتریج پرینتر خود می بایست  به دنبال درپوش یا یک نوار محافظ باشید که البته باید به صورت مجزا و جداگانه بر روی دستگاه شما موجود باشد.

۴. در هنگام تعویض و یا شارژ کارتریج پرینتر های جوهر افشان لازم است که احتیاط کنید و مواظب باشید که چیزی با میکرو-چیپ (micro-chip) که اغلب به رنگ مسی یا سبز است تماس پیدا نکند زیرا این بخش بسیار به تماس حساس می باشد و باید به آن دقت کرد تا باعث به وجود آمدن مشکلی در حین انجام فرایند نشود.

بيشتر بدانيد : شارژ کردن کارتریج

آموزش تعویض کارتریج پرینتر جوهرافشان
آموزش تعویض کارتریج پرینتر جوهرافشان

بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که تا هنگامی که کارتریج جدید خریداری نکریده‌اید، کارتریج قدیمی را از جای خود خارج نکنید، در غیر این صورت ممکن است که نازل‌های هِد پرینتر شما خشک شود.

_کارتریج‌های جوهری معمولاً یک پوشش محافظ دارند که برای محافظت از کارتریج در طی حمل و نقل تعبیه می‌شود.

_برای شروع فرآیند ابتدا پرینتر را روشن کنید.

_صبر کنید تا پرینتر هیچ حرکتی نداشته باشد و سپس درب آن را برای تعویض کارتریج باز کنید.

 از تطابق رنگ کارتریج جدید با کارتریج قبلی مطمئن شوید. یعنی اگر کارتریج شما قرمز است حتماً آن را با قرمز تعویض کنید.

نکات مهم دربخش آموزش تعویض کارتریج پرینتر

اگر فکر می‌کنید که کارتریج بِرادِر (Brother) شما در جای مناسب همیشگی خود گیر نکرده است، هنوز کار خواهد کرد. برخی از کارتریج‌های بازتولید (re-manufactured cartridges) از پایین گیر می‌کنند.

برخی جوهرهای غلیظ‌‌ تر نیاز دارند تا 1 ساعت قبل از اولین پرینت بدون حرکت باشند. اگر پرینتی گرفتید یا عملیات تمیزکاری هِد را انجام دادید و نتیجه آن برای شما مطلوب نبود، اجازه دهید تا قبل از پرینت بعدی، کارتریج برای 1 تا 2 ساعت در پرینتر بدون حرکت بماند. تمیزکاری بیش از حد هِد پرینتر جوهر را خالی می‌کند.

اگر کارتریج جدید شما توسط پرینتر شناسایی نشد، آن را از جای خود خارج نکنید. اتصال بین رایانه و پرینتر را برای مدت 10 دقیقه قطع کنید. پس از 10 دقیقه، دکمه پاور را برای 30 ثانیه نگه دارید و مجدداً اتصال پرینتر را برقرار کنید. این کار باعث خواهد شد که حافظه پرینتر خالی شده و با کارتریج جدید تنظیم و همگام‌سازی شود.

درب پرینتر را ببندید. ممکن است چراغ‌های پرینتر چشمک بزنند. بگذارید پرینتر به کار خودش ادامه دهد و وقفه‌ای در آن ایجاد نکنید.

در این بخش کار تعویض کارتریج با موفقیت صورت گرفته است .

امیداریم از مقاله تعویض شارژکارتریج پرینتر جوهرافشان نهایت استفاده را برده باشید .

کانون آلفا در تلاش است با بالا بردن سطح دانش و آگاهی شما بتواند اعتماد شما را جلب کرده تا درصورت بروز مشکل بیشتر بتوانید به این کانون اعتماد کنید و ما نیز با به کارگیری تخصص خود بتوانیم رضایت شما مشتریان عزیز را بدست آوریم .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *