تفاوت پرینتر جوهری و لیزری

تفاوت پرینتر جوهری و لیزری
تفاوت پرینتر جوهری و لیزری

پرینتر یکی از تجهیزات جانبی رایانه و گاهی مستقل از سیستم کامپیوتری به حساب می آید که به کاربر این امکان را می دهد تا بتواند تصویر دیجیتال را به آنالوگ تبدیل کرده و به صورت چاپی تصویر را بر روی کاغذ در اختیار کاربران قرار میدهد . انواع چاپگر های موجود به دو دسته ( رنگی ) و ( سیاه و سفید ) تقسیم می شوند .

پرینتر در ابتدا فقط به عنوان تجهیزات مورد نیاز اداره ها و امکان عمومی کاربرد داشت اما با گذشت دوره های مختلف و پیشرفت تکنولوژی این دستگاه به یک دستگاه مورد نیاز در بین وسایل خانگی تبدیل شد  .

در حالت کلی چاپگرها به پنج دسته  چاپگر های ماتریس سوزنی , چاپگر لیزری , چاپگر جوهر افشان , تماسی و غیر تماسی تقسیم بندی می شوند .

چاپگر جوهر افشان
چاپگر جوهر افشان

روش کار این گونه چاپگرها به این صورت است که چاپگر به وسیله پاشیدن قطرات ریز جوهر روی یک صفحه  از طریق منافذ ریزی که در هد وجود دارد باعث به وجود آوردن تصاویر سیاه و سفید و رنگی با کیفیت مناسب بر روی کاغذ مورد نظر کاربر می شود .

چاپگرهای جوهرافشان دارای سه رنگ اصلی آبی و قرمز و زرد می باشد . در بعضی از چاپگرهای جوهر افشان ، رنگ مشکی نیز وجود دارد . از این رنگ برای چاپ متون و تصاویر سیاه استفاده می شود .

در بقیه چاپگرهای جوهرافشان ، برای تولید رنگ مشکی از ترکیب سه رنگ دیگر در چاپگر استفاده می شود که کیفیت چندانی ندارد و معمولا رنگ مشکی تولید شده توسط چاپگر متمایل به سبز یا آبی می باشد .

در گذشته کارتریج رنگ های این دستگاه به یکدیگر متصل بود یعنی در صورت تمام شدن یک رنگ شما مجبور به تعویض همه رنگ ها بودید اما هم اکنون این قایلیت موجود است که در صورت تمام شدن یک رنگ شما می توانید اقدام به تعویض همان رنگ کنید .

امروزه بیشتر چاپگرهای جوهرافشان اکثرا دارای چهار رنگ اصلی هستند و در بعضی از موارد نیز که کاربر نیاز به وضوح بسیار بالا برای تصویر خود دارد ، از چاپگرهای شش رنگه این نوع چاپگر استفاده می کند که این چاپگر ها را با نام چاپگرهای حرفه ای می شناسند .

چاپگر های حرفه ای علاوه بر چهار رنگ اصلی یعنی زرد , قرمز , آبی , مشکی دارای دو رنگ دیگر قرمز روشن و آبی روشن است که استفاده از این دو رنگ در وضوح و کیفیت تصویر چاپ شده از چاپگر ، بسیار موثر است .

سرعت چاپگر های جوهرافشان برای چاپ متن 2/6 صفحه در دقیقه و برای چاپ تصویر 2/3 صفحه در دقیقه می باشد . قیمت مناسب این گونه چاپگر ها باعث شده است که محبوبیت زیادی برای مصارف شخصی و خانگی داشته باشد اما این چاپگر با مدل حرفه ای خود توانست در صنعت عکاسی و مکان های حرفه ای نیز راه پیدا کند .

چاپگرهای لیزری به دو دسته رنگی  و تک رنگ تقسیم می شوند .

بیشتر بدانید  : چگونه کارتریج خود را شارژ کنیم ؟؟؟

چاپگرهای لیزری سیاه و سفید یا تک رنگ

روش کار چاپگر های لیزری تک رنگ بدین صورت است که مانند سیستم الکتروستاتیکی است که در دستگاه فتوکپی دارد عمل چاپ را انجام می دهد و این عامل در این گونه دستگاه ها باعث افزایش سرعت و کارایی چاپگر می شود .

یکی از ویژگی های چاپگر لیرزی تک رنگ آن است که می تواند صفحات متنی را در با کیفیت مناسب و در زمان کم در اختیار کاربر قرار دهد . سرعت چاپ این چاپگرها در چاپ متون در حدود 6 یا 8 صفحه در دقیقه می باشد .

همچنین سرعت چاپ تصاویر تک رنگ یا سیاه و سفید در این گونه چاپگر ها 2 تا 5 صفحه در دقیقه می باشد . این چاپگرها یکی از بهترین انتخاب ها برای چاپ و پرینت صفحات متنی در تعداد بالا و زمان کم است .

تاثیر گذاری این چاپگرها هنگامی است که می خواهید متونی را با فونت کوچکتر از 10 به چاپ برسانید و در آن زمان متوجه کیفیت بالا این چاپگر در چاپ متون می شوید . از خاصیت های دیگر این چاپگر هزینه پایین تعویض کاتریج یا جعبه رنگ آن می باشد که در کل هزینه استفاده از پرینتر را نیز برای شما پایین می آورد .

این محصول یک محصول بسیار پرکاربرد و پر فایده برای دفاتر و ادارات به حساب می آید زیرا معمولا در این گونه دفاتر چاپ متون در طول روز به تعداد بالا صورت می گیرد .

بیشتر بدانید : بهترین زمان تعویض کارتریج چه موقعی است ؟؟؟

چاپگرهای لیزری رنگی
چاپگرهای لیزری رنگی

یکی از بهترین گزینه های موجود برای چاپ تصاویر گرافیکی و عکس به حساب می آید . این چاپگرها به جای استفاده از جوهر از تونرهای CMYK برای چاپ تصاویر استفاده می کنند .

این گونه چاپگرها در بیشتر مواقع مورد استفاده گرافیست ها و عکاسان می باشد زیرا تصاویر چاپ شده توسط این چاپگر ، دارای کیفیت فوق العاده بالایی است . لازم به ذکر است که این چاپگرها حتی در چاپ متن نیز دارای کیفیت خوبی است به طوری که می تواند متون ریز را نیز با کیفیت چاپ بالا در دسترس کابر قرار دهد .

از خواص چاپگر لیزری رنگی می توان به سرعت بالای چاپ آن یعنی 6 تا 8 صفحه متنی در دقیقه و 1 تا 3 صفحه تصویری در دقیقه اشاره کرد و همچنین از مضرات این دستگاه قیمت بالای آن می باشد که باعث خرید مشکل تر آن نسبت به چاپگرهای دیگر می شود .

از این گونه چاپگر ها برای مصارف اداری و دفاتر استفاده می شود و در کل برای مصارف خانگی و شخصی توصیه نمی شود .

تفاوت چاپگر های تک رنگ لیزری و جوهرافشان

برای خرید چاپگر و مقایسه این دو نوع  باید به یک سری نکات توجه کرد که در مقاله تفاوت پرینتر جوهری و لیزری این نکات را در اختیار شما قرار می دهیم

هزینه اولیه

هزینه اولیه این دونوع محصول یعنی چاپگر لیزری و چاپگر جوهرافشان تقریبا یکسان می باشد و تنها تفاوت آن  این است که چاپگرهای جوهرافشان را ، خاصیت چاپ رنگی نیز می باشد .

هزینه ثانویه

در طول دوره استفاده از دستگاه , پرینتر شما نیز به لوازم جانبی مانند کارتریج و کاغذ نیاز پیدا میکند که این هزینه ها به مقدار استفاده شما از دستگاه نیز بستگی دارد .

در پرینتر های جوهرافشان اگر تنها از چاپ سیاه و سفید استفاده کنید هزینه ثانویه دستگاه شما بسیار پایین می آید و در صورت استفاده از چاپ رنگی در کنار چاپ سیاه و سفید هزینه ثانویه دستگاه برای شما بیشتر می شود .

این نکته را به خاطر داشته باشید که در کل ، هزینه های ثانویه پرینترهای لیزری سیاه و سفید ، نسبت به پرینتر های جوهرافشان کمتر می باشد اما پرینترهای رنگی و حرفه ای لیزری ، هزینه های ثانویه بسیار بیشتری نسبت به پرینترهای جوهر افشان دارند .

بیشتر بدانید : همه چیز درباره کاغذ کش پرینتر

سرعت و کیفیت چاپ پرینتر
سرعت و کیفیت چاپ پرینتر

سرعت چاپ در میان این دو پرینتر بسیار متفاوت است و از نظر سرعت در بین پرینتر های موجود در بازار چاپگرهای لیزری ، دارای بهترین سرعت چاپ هستند به طوری که سرعت بعضی از آنان به چاپ 20 صفحه در دقیقه می رسد .

در زمینه ابعاد چاپ و کیفیت تصویر ، اگر در حالت نرمال و متون فونت معمولی باشد هر دو چاپگر دارای کیفیت یکسان و خوب است اما اگر به دنبال پرینتری هستید که بتواند متونی با فونت ریز را با کیفیت خوب به چاپ برساند ، پرینترهای لیزری دارای کیفیت بسیار بهتری هستند .

چاپ رنگی و کیفیت آن

اگر چاپ رنگی مدنظر شماست چاپگرهای جوهرافشان به شما توضیه می شود زیرا چاپگرهای لیزری رنگی برای مصارف حرفه ای استفاده می شود و دارای هزینه های بسیار بالاتری می باشند .

چاپگر های لیزری رنگی برای دفاتر بسیار بزرگ و مشاغل حرفه ای توصیه می شوند و حتی قابلیت استفاده در دفاتر کوچک را ندارند زیرا دارای هزینه های زیادی می باشند .

ابعاد پرینتر

یکی از ویژگی هایی که در بیشتر موارد برای کاربر بسیار مهم است ، ابعاد و فضای اشغال شده توسط چاپگر می باشد . اگر دغدغه شما این مسئله است ما به شما پرینتر های جوهر افشان و پرینترهای تک کاره لیزری که فاقد اسکن یا کپی است را پیشنهاد می کنیم .

با تشکر از مطالعه مقاله تفاوت پرینتر جوهری و لیزری . امیدواریم که مطالب فوق بتواند کمکی موثر دراین زمینه برای شما باشد . کانون آلفا در تلاش است تا بتواند با به کارگیری تخصص و دانش خود در هر زمینه ای  ، هرچه بیشتر رضایت شما را بدست آورد تا تصمیم گیری در هر زمینه ای را برای شما آسان ترو قابل اعتماد تر کند . هدف ما تنها جلب رضایت شماست . کافیست اعتماد کنید …

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *