راهنمای خرید دستگاه کپی
راهنمای خرید دستگاه کپی

دستگاه های کپی یکی از پر مصرف ترین  و مهم ترین دستگاه های موجود در هر اداره و سازمانی به عنوان لوازم جانبی کامپیوتر و کاربر های روزانه هستند. پس در نتیجه روند کاری این ادارات و مراکز به کارکرد دستگاه کپی وابسته است و در صورتی انتخاب اشتباه و نادرستی برای گزینش دستگاه کپی صورت بگیرد امکان این امر وجود دارد که به فعالیت اداره شما نیز آسیب وارد شود  و در نهایت مشکلات بسیاری برای کارمندان شرکت به وجود خواهد آمد .

به همین خاطر می باشد که قبل از خرید دستگاه کپی باید اطلاعات کافی برای خرید آن ها به دست آورید . در حالت کلی اگر بخواهیم به شما کاربر گرامی عرض کنیم دستگاه های کپی از جهت ظاهری یکسان می باشند اما از جهت کارایی متفاوت هستند . کلیه دستگاه های موجود به دو دسته دستگاه کپی کنسول یا همان ایستاده و رومیزی تقسیم می شود .

هر کدام از انواع دستگاه های کپی دارای فعالیت و توانایی و خصوصیت کاری متفاوتی می باشد . مدل متفاوت دیگری نیز از دسته بندی برای دستگاه های کپی وجود دارد که انواع دستگاه کپی را به انواع  تک کاره و چند کاره تقسیم بندی می کند. از دیگر معیار هایی که می توان به آن برای انتخاب دستگاه کپی اشاره داشت رنگی بودن و یا سیاه و سفید بودن دستگاه های کپی می باشد .

بهتر است تا انتهای مقاله راهنمای خرید دستگاه کپی با ما همراه باشید .

بيشتر بدانيد : سوالات مهم هنگام خرید دستگاه کپی

دسته بندی انواع دستگاه های کپی

دستگاه کپی اداری
دستگاه کپی اداری

این قبیل از دستگاه های کپی در بیشتر موارد در مدل های ایستاده تولید شده اند و فضای زیادی نیز به خود اختصاص می دهند . این دسته از دستگاه ها با توجه به فضای زیادی که می گیرند توانایی های بسیار بالایی نیز دارند و گزینه مناسبی برای شرکت ها و ادارات هستند .  بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که برای نگهداری و محافظت از این دستگاه لازم است به تنظیمات گردش هوا این دستگاه توجه کنید .

این دستگاه ها هنگامی که در مدت زمان های طولانی مورد استفاده قرار می گیرند دچار خرابی می شوند در نهایت هنگامی که احتیاط های لازم را در مراقبت از این دستگاه در نظر داشته باشید دستگاه شما در مدت کوتاه دچار آسیب و خرابی نمی شود . این دستگاه ها معمولا دارای سینی بزرگی می باشند و توانایی آن را دارند تا تعداد زیادی کاغذ را در خود قرار دهند و نهایت این امکان را به کاربر می دهد که کاربر را از شارژ مداوم کاغذ بی نیاز خواهد کرد . توجه داشته باشید در هنگامی که بیش از توان دستگاه از آن استفاده شود ، دستگاه کپی شما با خرابی های متوالی رو به خواهد شد .

دستگاه کپی خانگی

دستگاه های کپی خانگی اغلب در مدل های رومیزی تولید می شوند و ابعاد و وزن بسیار کم و ناچیزی دارند . این دستگاه ها برای کاربری های کم مناسب می باشند و اگر به صورت غیر عادی از این دستگاه استفاده کنید دستگاه شما دچارخرابی های مداوم خواهد شد . در نهایت این دسته از دستگاه های کپی نیز در مدل های تک کاره و چند کاره تولید می شوند . همانطور که از نام این دستگاه ها مشخص است ، بیشتر برای مصارف خانگی و شخصی می باشند و نباید از آنها کار انتظار کپی در ابعاد زیاد را داشت .

انواع مختلف این نوع از دستگاه کپی معمولا دارای توان محدود و تقریبی می باشد و هنگامی که بیش از حد از آن ها استفاده شود دچار مشکل و عدم کارکرد خواهند شد . به این نکته توجه داشته باشید که این دستگاه ها حساس هستند و باید از آنها به خوبی مراقبت شود ، در غیر ان صورت آسیب می بینند .

بهتر است تا انتهای مقاله راهنمای خرید دستگاه کپی با ما همراه باشید .

بيشتر بدانيد : انواع ارور های دستگاه کپی

اصطلاحاتی که باید به آن ها توجه داشت

1. تعداد کپی متوالی : قابلیت کپی کردن نسخه های متعدد و متوالی از یک برگ را گویند .

2. حداکثر چاپ ماهیانه : شاید چیزی که بیشتر از سرعت باید به آن دقت کنید حداکثر چاپ ماهیانه است . این عدد معرف نهایت قدرت دستگاه برای کار متوالی و سنگین است .

3. چاپ دورو : اگر دستگاه این قابلیت و توانایی را نداشته باشد باید صفحات را اول به ترتیب صفحات فرد کپی کنید ، همین دسته صفحه را پشت و رو کرده و صفحات زوج را پرینت کنید .

4. تغذیه کننده اتوماتیک کاغذ : شاید یکی از مهم ترین مواردی که باید به آن توجه کنید موجود بودن فیدر برای دستگاه است. دستگاه شما اگر فیدر نداشته باشد ناچار هستید برای گرفتن اسکن و یا کپی برگه های کاغذ را یکی یکی روی شیشه ی دستگاه بگذارید. ولی فیدر یا همان محفظه نگهدارنده کاغذ به شما اجازه می دهد که کاغذ ها را به صورت دسته ای در دستگاه قرار داده و برای کپی یا اسکن استارت کنید. توجه کنید که برای پرینت گرفتن دستگاه از داخل کاست کاغذ سفید را استفاده می کند .

نکات مهم در خرید دستگاه های کپی
نکات مهم در خرید دستگاه های کپی

خرید دستگاه کپی مورد نیاز

پیش از خرید ، نیاز خود را پیدا کنید و در راستای نیاز خود دستگاه فتوکپی را خریداری کنید . از موارد مورد نیاز اغلب کاربران چاپ با کیفیت بر روی کاغذ های گرم بالا در تیراژ بالا است . باید به اطلاعتان برسانیم که متاسفانه هیچ کدام از چاپگر ها توانایی چنین فعالیتی را نخواهند داشت . در نتیجه اگر شما هم یکی از این دسته کاربران می باشید بهتر است یک دستگاه فتوکپی رنگی تهیه کنید تا بتواند نیاز شما را برطرف کند . این دستگاه ها نیز کاغذ 170 – 180 گرم را با کیفیت بالا پرینت می گیرند که با توجه به آن که  هزینه این دستگاه ها بالا می باشد در هنگامی که استفاده شما مقطعی و مداوم نمی باشد و یا از کاغذ سنگین تر استفاده می کنید ، بهتر است کار چاپ خود را به دستگاه های شرکت چاپ بسپارید تا آن ها به کار شما رسیدگی کنند .

بيشتر بدانيد : چرا رنگ کپی تغییر میکند ؟؟

تفاوت دستگاه های کپی
تفاوت دستگاه های کپی

دستگاه های چندکاره در مقایسه با دستگاه های فتوکپی سرعت بیشتری دارند ولی توان ماهانه دستگاههای فتوکپی بسیار بیشتر است و یا این امکان نیز وجود دارد که شما در چند دقیقه تعداد بیشتری کپی با یک دستگاه چندکاره لیزری بگیرید ولی دستگاه فتوکپی ساعات متوالی طولانی تری در روز کار می کند و آن که تونر های با حجم بسیار بالا و با قیمت مناسب تر مصرف می کنند و هزینه چاپ بسیار پایین تری دارند . به صورت کلی اگر شما در روز بیش از 1000 برگ کپی دارید بهتر است یک دستگاه فتوکپی تهیه کنید .

اما اگر میزان کار روزانه شما کمتر از این مقدار است بهتر است به جای هزینه کردن برای یک دستگاه کپی با قیمت بالا یک چندکاره لیزری تهیه کنید . توجه کنید که دستگاههای فتوکپی رنگی قیمتهایی به مراتب بالاتر از دستگاهها فتوکپی سیاه و سفید دارند . اگر شما حجم کار بالایی کپی سیاه و سفید دارید و  در بعضی از موارد نیز به چاپ رنگی نیاز پیدا می کنید یکی از راه های خرید یک دستگاه فتوکپی سیاه و سفید به همراه یک پرینتر جوهر افشان یا لیزری رنگی است . یکی دیگر از مزایای دستگاه فتوکپی داشتن تغذیه کننده کاغذ حجم بالا می باشد .
امیدواریم مقاله راهنمای خرید دستگاه کپی برای شما مفید بوده باشد .

کانون آلفا با سابقه و آگاهی که در زمینه تعمیرات دستگاه های پرینتر و شارژ کارتریج دارد ، میتواند به بهترین شکل مشکل دستگاه های چاپی شما کاربران گرامی را برطرف کند . در صورت بروز هرگونه مشکل میتوانید با مراجعه به صفحه تماس با ما ، با مشاورین مرکز آلفا تماس برقرار کنید و از آنها راهنمایی بگیرید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *