سوالات مهم هنگام خرید دستگاه کپی
سوالات مهم هنگام خرید دستگاه کپی

انتخاب دستگاه کپی یکی از تصمیماتی می باشد که عدم کسب اطلاعات کافی و لازم در مورد این موضوع می تواند پشیمانی از خرید محصول را برای کاربر به همراه داشته باشد. در حال حاضر تنوع و گستردگی مدل ها و برند های مختلف دستگاه های کپی و فناوری های گوناگون صنعت چاپ انتخاب های بسیاری را برای کاربران فراهم آورده است که بدون اطلاعات کافی از این مسئله می تواند باعث افزایش هزینه های شما در مدت های طولانی شود.

کانون آلفا در مقاله سوالات مهم هنگام خرید دستگاه کپی تلاش دارد تا به شما کاربر گرامی چگونگی خرید یک دستگاه کپی با ویژگی های درست و لازم را در اختیار شما قرار دهد تا از خرید خود پشیمان نشده و بهترین استفاده را از دستگاهی که قصد خرید آن را دارید کنید . پیش  از هر نکته ای توصیه می شود بر اساس نیاز خود تصمیم بگیرید و پس از آن مرتبط با بودجه ای که در اختیار دارید و قصد هزینه کردن دارید اقدام به خرید نمایید.

بيشتر بدانيد : تعمیرات دستگاه کپی Canon

ویژگی های مورد توجه یک دستگاه کپی

هزینه های ابزار جانبی دستگاه کپی

بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که در هنگام خرید دستگاه کپی خود باید به فکر خرید و تهیه لوازم جانبی آن نیز باشید چراکه ممکن است بر حسب اتفاق مشکلی برای دستگاه کپی شما بوجود آید و شما مجبور به خرید لوازمی برای دستگاه خود شوید و در هنگام خرید دستگاه کپی باید به این نکته نیز توجه داشت . به طور مثال، جوهر یا حتی دستگاه‌های کپی ارزان‌قیمت که به نظر می‌رسد هزینه بسیاری را به همراه نداشته باشند اما حتی این مسئله نیز می‌تواند برای شما مشکلاتی را به وجود آورد مانند نشت جوهر از کارتریج یا سرعت کم کپی که در نهایت برای رفع این مشکل، مجبور میشوید یا دستگاه را تعویض کنید یا برای درست کردن دستگاه هزینه هایی را پرداخت نمایید .

جوهر یا تونر

از موارد دیگری که هنگام خرید دستگاه کپی باید در نظر گرفت، نوع جوهر یا تونر است. بر خلاف استفاده از مدل رنگ RGB قرمز، سبز و آبی در فضای تکنولوژی، معمولا دستگاه‌های کپی از مدل رنگ CMYK فیروزه‌ای یا سایان، ارغوانی یا مجنت، زرد و سیاه برای کپی یا پرینت محتوا با رنگ‌های واقعی استفاده می‌کنند و این یعنی گستردگی طیف رنگی و کیفیت رنگ چاپی در دستگاه بسیار بالا میرود و از طرفی هزینه خرید جوهر های رنگی برای شما بسیار گران تمام میشود .

قبل از اقدام به خرید دستگاه کپی، حتما نیازهای خود را شناسایی و بررسی کنید که میزان استفاده شما در بازه ای مشخص تا چه اندازه می باشد و یا آن که برای چه پروژه‌هایی استفاده می‌شود یا آن که چه افرادی با این دستگاه کار می کنند. از موارد دیگری که باید به آن توجه داشت سطح استفاده از انرژی و هزینه از فاکتورهایی است که نباید به‌ راحتی از آن گذشت .

سرعت چاپ و کپی گرفتن دستگاه کپی
سرعت چاپ و کپی گرفتن دستگاه کپی

به طور کلی تعداد صفحه به در واحد دقیقه، واحد اندازه ‌گیری سرعت چاپ در دستگاه کپی می باشد و سرعت چاپگرهای لیزری هم اغلب بیشتر از چاپگرهای جوهرافشان است. تکثیر خودکار و خود به خودی از اصلی ترین خصوصیاتی است که می‌تواند در زمان شما صرفه‌جویی کند؛ توانایی که به واسطه آن، دستگاه کپی به شکل خودکار اسناد را به صورت دوطرفه چاپ می‌کند. تمامی این مسائل در سرعت انجام کار دخیل است ولی اگر نیاز تعحیل در کارهایتان ندارید نیازی به تهیه این دستگاه ها ، با سرعت کپی زیاد نیست .

بيشتر بدانيد : انواع ارور های دستگاه های کپی

توانایی حمل ‌پذیری و جابه جایی

اندازه و وزن دستگاهی که قصد خرید آن را دارید حتما در نظر بگیرید زیرا از نکات مهمی محسوب می شود . بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که اغلب دستگاهی که خریداری می شود مورد استفاده چند فرد و یا چندین بخش قرار می گیرد در این صورت برای دستگاه‌های کپی کوچکتر، وزن پایین نیز اهمیت زیادی دارد تا در صورت نیاز بتوان آن را حمل کرد. در هر صورت دستگاه های کپی دارای حجم نسبتا بزرگی هستند و نمیتوان آنها را حمل و نقل کرد مگر اینکه در داخل شرکت از اتاقی به اتاق دیگر منتقل کرد .

ظرفیت کاغذ و دوره کاری

دوره کاری در اصطلاح به معنا آن می باشد که تعداد صفحاتی است که دستگاه کپی شما می‌تواند در هر ماه چاپ کند . این ویژگی و خصلت را می‌توان معادل میزان پایداری دستگاه در طول زمان در نظر گرفت. دوره کاری به دستگاهی که قصد خرید آن را دارید وابسته می باشد ، و این موضوع در بین ۱۰ هزار صفحه تا بیشتر از ۱۵۰ هزار صفحه متغیر است.

اتصالات دستگاه کپی
اتصالات دستگاه کپی

هر چه دستگاهی که قصد خرید آن را دارید تکنولوژي و فناوری به زور تری داشته باشد ، امکانات آن نیز بیشتر خواهد بود. اتصالات USB هم‌چنان یک استاندارد هستند، اما در دستگاه‌های مدرن‌تر و با تکنولوژی پیشرفته تر امکان اتصال به سیستم‌های ابری مثل Box یا Microsoft OneDrive را فراهم می‌کنند؛ و این توانایی بدین معنی می باشد که شما با لمس یک دکمه می‌توانید فایل‌ها و اطلاعات خود را از هر مکانی در دسترس هر فردی که قصد دارید قرار دهید. چاپ وایرلس نیز توانایی می باشد که کاربر می تواند به طور مستقیم به وسیله گوشی هوشمند یا تبلت خود، پرینت بگیرد. در نهایت تلاش کنید چاپگر خود را با متناسب با نیاز خود انتخاب کنید.

بيشتر بدانيد : تعمیرات دستگاه های کپی دیجیتال

سهولت در روش های استفاده

کارمندان و کسانی که در ادارات و سازمان ها مشغول به کار هستند با هر سطح از توانایی فنی و مکانیکی باید بتوانند به آسانی از دستگاه شما استفاده کنند و نیاز بخش خود را برطرف کنند . متناسب با دستگاهی که به خریداری آن می پردازید ، برخی به نمایشگرهای لمسی نیز مجهز می باشند و با استفاده و به کارگیری از رابطی کار کردن با این دستگاه را بسیار آسان می‌کنند. راحتی و سهولت در استفاده شامل راه‌اندازی اولیه سیستم و آموزش‌های ابتدایی نیز می تواند به حساب بیاید .

ویژگی هایی که در بین خریداران و فروشندگان مورد توجه قرار می گیرد

در این بخش قصدا داریم ۱۰ ویژگی که باید در هنگام خرید دستگاه به آن توجه داشت اشاره کنیم تا در هنگام خرید به این موارد توجه شود و از فروشنده مربوطه خواستار توضیحی کامل در این باره باشید تا بتوانید بهترین دستگاه کپی را برای رفع نیازهایتان تهیه کنید .

۱. چاپ رنگی

۲. چاپ سیاه و سفید

۳. چاپ دو رو اتوماتیک

۴. سرعت چاپ

۵. پشتیبانی از کاغذهای مختلف

۶. چاپ عکس

۷. هزینه مواد مصرفی

۸. قابلیت اسکن، کپی و فکس (چندکاره)

۹. قابلیت وای فای

۱۰ . هزینه نگهداری ، سرویس و تعمیرات

داشتن قابلیت وای فای دستگاه کپی
سوالاتی که فروشندگان در هنگام خرید از شما می پرسند

۱. برای چه منظوری می خواهید پرینتر بخرید و چه نوع استفاده ای دارید؟

۲. در ماه حدودا چه تعداد برگ پرینت خواهید کرد؟

۳. چه میزان بودجه ای می توانید هزینه کنید؟

سوالاتی که خریداران باید از فروشندگان بپرسند

۱. گارانتی دستگاه و پشتیبانی آن چگونه می باشد ؟

۲. آیا کارتریج روی دستگاه قابل شارژ است؟

۳. هزینه شارژ دستگاه چقدر است؟ هزینه کارتریج به چه صورت است ؟

۴. هزینه سرویس و نگهداری پرینتر به چه صورت می باشد؟

۵. آیا قطعات این پرینتر و مواد مصرفی آن در بازار یافت می شود؟

امیدواریم از مطالعه مقاله سوالات مهم هنگام خرید دستگاه کپی  لذت برده باشد . این مقاله توسط کانون آلفا تهیه و جمع آوری شده است . در صورت به وجود آمدن هر گونه سوال می توانید با اعتماد به اطلاعات و آگاهی این کانون سوال خود را با ما در میان بگذارید تا بخش پشتیبانی این کانون در اسرع وقت به سوال شما رسیدگی کرده و پاسخ را با شما در میان بگذارند .