شارژ کارتریج
شارژ کارتریج

تعریف کلی کارتریج

منبع و مکان قرار گرفتن رنگ های چاپگر است که در چاپگر های جوهر افشان به محفظه ای که در آن جوهر دستگاه قرار دارد و در پرینتر های لیزری به محفظه ای که پودر دستگاه در آن قرار دارد کارتریج می گویند . در پرینترهای جوهرافشان دستور پرینت توسط جوهر و بوسیله هد کارتریج روی کاغذ انتقال پیدا می کند اما در پرینتر های لیزری انتقال دستور پرینت روی کاغذ به وسیله پودر و از طریق درام کارتریج انجام می شود . در نتیجه هد و درام در کارتریج های جوهری و لیزری وظیفه انتقال اطلاعات و چاپ آنها روی کاغذ را بوسیله مواد مصرفی عهده دار می باشد .

تشخیص زمان مناسب شارژ کارتریج

اغلب کلیه دستگاه‌های چاپ، زمان شارژ کارتریج را با نمایش پیغامی، به کاربر اعلام می‌کنند. در ارتباط با دستگاه های پرینتر، که در سازمان‌ ها و ادارات زیاد استفاده می‌شوند عموماً خشک شدن کارتریج پس از چند ساعت اتفاق می‌افتد، اما در مصارف خانگی زمان اتمام کارتریج، حدود چند هفته تخمین زده می شود .

نکته ای که باید به آن توجه داست آن است که  تعویض یا شارژ کارتریج، پس از مشاهده پیغام است. کاربران بهتر است توجه داشته باشند که تا هنگام کم رنگ‌ شدن یا متوقف شدن چاپ، کارتریج جدید را نصب کنید. اگر کلمات به هنگام چاپ کم رنگ بر روی صفحه به چاپ رسیده اند می توان با درست توزیع کردن جوهر به کیفیت چاپ خود کمک کرد. برای باز بخش جوهر درون کارتریج باید آن را درآورده و به آرامی تکان داد تا جوهر به طور یکنواخت پخش شود. فرا رسیدن زمان مناسب شارژ کارتریج نشانه‌های دیگری نیز دارد که در بخش ذیل به برخی از آنها اشاره خواهد شد:

 1. زمان مناسب شارژ کارتریج، وقتی است که شش ماه از عمر کارتریج سپری شده است
 2. زمانی که شاخص جوهر به پایین‌ترین مقدار خود رسیده است.
 3. هنگامی که جوهر دستگاه چاپ شما تمام شده است.

نکات مهم در شارژ کارتریج

یک عامل مهم در شارژ اصولی کارتریج توجه به روش صحیح باز و بسته کردن کارتریج و داشتن تجهیزات لازم جهت انجام این کار است.  در این شرایط  عدم وجود دانش و تخصص کافی در این زمینه، توجه نکردن به زمان مناسب شارژ کارتریج، استفاده از ابزارهای عمومی به جای ابزارهای تخصصی و ضربه زدن‌های بی‎مورد، باعث خرابی کارتریج می‎شود. در این میان کارتریج پرینترهای لیزری رنگی بسیار ظریف‌تر و حساس‌تر است و نیازمند توجه و دقت بالایی است.

توجه داشته باشید که شارژ کارتریج و تونر پرینتر یک کار با نظر دلخواه خود کاربر نیست و یک کار علمی است و لازم است با درنظر داشتن تمامی پارامترها و شرایط لازم مانند توجه به زمان مناسب شارژ کارتریج انجام پذیرد. نکته دیگری که باید به آن توجه داشت  نوعِ عملیات شارژ کارتریج و تونر بسته به نوع دستگاه متفاوت است و باید بر اساس استانداردهای ذکر شده از سوی شرکت سازنده انجام می پذیرد.

بيشتر بدانيد : بهترین زمان شارژ کارتریج 

اشکالات احتمالی پس از شارژ کارتریج

در صورتی که شارژ کارتریج با درنظر داشتن استانداردهای این کار، نظیر توجه به زمان مناسب شارژ کارتریج، استفاده از کارتریج باکیفیت و مواردی از این دست انجام شود، احتمال به وجود آمدن خطا در چاپ به حداقل می‌رسد. با این وجود، اغلب اشکالاتی پس از شارژ کارتریج مشاهده می‌شود که با کمترین دستکاری کاربر و تعمیر برطرف می‌شوند. برخی از این اشکالات عبارتند از:

 1. پرینتر در هنگام چاپ خطا و هشدار کارتریج می دهد.
 2. قرار دادن کارتریج در دستگاه سبب خاموشی دستگاه می شود.
 3. رنگ ها با یکدیگر تداخل داشته باشند.
 4. کارتریج دارای صدای ناهنجار است.
 5. کارتریج کاغذ را کثیف می کند.
 6. کاغذ پس از فرمان چاپ بصورت کاملا سفید خارج میشود.
 7. صفحه دارای خطوط ناخواسته باشد.
 8. چاپ صورت گرفته کم رنگ است.

تهیه تونر مناسب کارتریج

شارژ کارتریج پرینتر لیزری

تهیه تونر مناسب کارتریج شما

پودر تونر مناسب که مخصوص کارتریج شما باشد را تهیه کنید. پودرهای تونر اندازه دانه، ساختار شیمیایی و وزن متفاوتی دارند برای همین هم فقط نوع سازگار پودر تونر با کارتریج شما کار خواهد کرد. انواع مختلف تونر وجود دارد، اما برای هر مدل چاپگر انواع جداگانه وجود ندارد. اکثر تونرها ویژگی ها و تکنولوژی اولیه متفاوتی دارند .

تونر کثیف است پس مواظب محیط کاری خود باشید

حوله های کاغذی یا روزنامه ها را روی سطح صاف قرار دهید تا از فضای کاری خود محافظت کنید زیرا پودر تونر فضا را کثیف می کند. اگر قصد دارید از یک ابزار سوزاندن (یک دستگاه لحیم کاری مثل دستگاه ذوب حفره ها در پلاستیک) استفاده کنید، روی یک سطح سنگین کار کنید تا با میز به طور مستقیم در ارتباط نباشد . دست های خود را هنگام کار با تونر بشویید و خشک کنید. این ماده خطرناک نیست، اما می تواند رنگ وسایل شما را تغییر دهد .

بيشتر بدانيد : چگونگی شارژ کارتریج 

باز کردن مخزن نگهداری

مخزن نگهدارنده را روی کارتریج تونر قرار دهید. این بخش یک محفظه نسبتاً ظریف است که در آن نیاز به پر کردن پودر تونر خواهید داشت. در ایتدا دقت کنید که  آیا مخزن نگهداری، سوراخ موجود برای پر کردن دارد یا خیر. بعضی از کارتریج ها یک سوراخ پر شده با یک درپوش پلاستیکی دارند که می توانید به راحتی آن را بردارید . کارتریج های دیگر نیاز به سوراخ کردن دارند و کیت های تکمیل کننده تونر مربوطه معمولا با یک ابزار سوزاندن و آلومینیوم سنگین کار می کنند تا پس از شارژ کارتریج تونر، سوراخ را ببندید.

در صورت این که نیاز به سوراخ کردن محفظه دارید استفاده از یک آهنربای کوچک معمولی الکتریکی می تواند به عنوان یک ابزار سوزاندن مناسب باشد. اما همه محیط کاری شما کثیف خواهد شد زیرا شما باید تمام پلاستیک ها را ذوب کرده و بسوزانید.

اگرابزار سوزاندن یک نوک پیچ خورده داشته باشد، قبل از اینکه آن را گرم کنید آن را به صورت مناسب قرار دهید و تنها یک سوراخ برای نازل بطری تونر ایجاد کنید. دقت داشته باشید که خیلی پیش نروید که باعث تخریب سایر قسمت های دستگاه خود نشوید .

اگر لبه پلاستیکی ذوب شده در اطراف سوراخ را بالا برده اید، آن را برش زده و تمیز کنید تا مطمئن شوید که نوار در اطراف سوراخ مناسب است و آب بندی به درستی انجام می شود و همچنین اطمینان حاصل کنید که کارتریج هنوز هم به راحتی در چاپگر قرار خواهد گرفت. این کار به ویژه برای کارتریج های پرینترهای لیزری رنگی ارزان بسیارمهم است زیرا در آن ها تمام اجزا داخل چاپگر برای ایجاد هر تصویر می چرخد .

پرکردن محفظه تونر

سرپوش قیف را روی بطری تونر قرار دهید. انتهای سرپوش قیف را دوباره با یک زاویه کوچک قرار دهید و به آرامی کنار بطری ضربه ای بزنید تا پودر در مخزن نگهداری بریزد. ضربه ملایم را ادامه دهید تا بطری خالی شود. حفره پر کردن را آب بندی کنید. اگر یک حفره از پیش ساخته شده وجود دارد که می توانید درپوش پلاستیکی را دوباره روی سوراخ قرار دهید اما اگر مجبور هستید سوراخ را ببندید، سوراخ را با نوار آلومینیومی آب بندی کنید. برای اطمینان از توزیع پودر تونر، کارتریج را به آرامی از طرفی به طرف دیگر و به صورت افقی تکان دهید سپس کارتریج را در چاپگر یا دستگاه خود نصب کنید.

استفاده از فیوز هوشمند

بعضی از چاپگرها پس از پرکردن پودر تونر کار نخواهند کرد، مگر اینکه یک فیوز هوشمند جدید تراشه نصب شود. بیشتر کیت های پر کردن تونر در صورت نیاز با یک تراشه هوشمند برای کارتریج ارائه می شوند .

چگونگی شارژ کارتریج پرینتر جوهرافشان

کارتریج های جوهرافشان، از جوهری که به شکل مایع است برای تأمین رنگ پرینتر استفاده می کند. کارتریج های جوهر افشان برای پرینتر های جوهر افشان استفاده می شود. کارتریج پرینترهای جوهرافشان در رنگ های مشکی، آبی، قرمز و زرد وجود دارد. در سري قديم چاپگرهاي جوهرافشان، كارتريج‌هاي سه رنگ اصلي به يكديگر متصل بودند و در صورت تمام شدن يكي از رنگ‌ها شما مجبور به تعويض هر سه رنگ بوديد. ولي در چاپگرهای امروزی، محل قرار گیری هر کارتریج از کارتریج دیگر جدا شده است.

نکته‌ای که در جهت استفاده درست از جوهر پرینتر وجود دارد، آن است که حتما به هنگام تعویض هد یا همان چاپگرهایی که هد و کارتریجشان به صورت مجزا طراحی شده است و به هنگام تعویض و شارژ کارتریج یا همان چاپگرهایی که هد و کارتریجشان به صورت مجتمع طراحی شده است دستور Print head alignment را اجرا نمایید.

در نهایت از موفقیت آمیز بودن این چاپ با مشاهده عبارت Alignment successful بر روی نمایشگر چاپگر اطمینان حاصل نمایید. پرینترهای جوهرافشان نسبتاً ارزان هستند و قیمت آن ها پایین است و نکته دیگر آن است که چندکاره نیز هستند یعنی هم پرینتر رنگی هستند، هم اسکنر و هم دستگاه کپی می باشند. نکته منفی این دستگاه ها، جوهر مصرفی شان است که نسبتاً گران است، لذا اکثر توجهات بجای حفظ و نگهداری از پرینترها، به کارتریج‌ آنها معطوف شده است.

بيشتر بدانيد : تفاوت پرینتر جوهری و لیزری 

تعویض کارتریج

تعویض کارتریج و بهترین زمان آن

در بیشتر پرینترها پیش از اتمام رنگ کارتریج پیامی برای کاربر مصرف کننده پرینتر ارسال می شود که در این صورت زمان تعویض کارتریج شما رسیده است . در سازمان ها و ادارات که استفاده از این دستگاه زیاد است عموماً اتمام رنگ کارتریج پس از چند ساعت اتفاق می افتد اما در مصارف خانگی زمان اتمام رنگ کارتریج حدود چند هفته  طول خواهد کشید. کاربر باید به این نکته توجه داشته باشد که زمان تعویض کارتریج دقیقا پس از دریافت پیام است.

دقت کنید تا هنگام  کم رنگ‌ شدن یا متوقف شدن چاپ، کارتریج جدید را نصب نکنید و اگر کلمات به هنگام چاپ جا می‌افتند و یا کم رنگ هستند می توانید با درست توزیع کردن جوهر کیفیت چاپ خود را بالا ببرید. برای این کار باید جوهر درون کارتریج را درآورده و به آرامی تکان دهید تا جوهر به طور یکنواخت به همه جای کارتریج انتقال یابد.

بیشتر کاربران به این باورند که می توانند با استفاده کم از پرینتر زمان شارژ کارتریج پرینتر را به تعویق بیندازند مثلا اگر ماهی یک یا دو از چاپگرشان استفاده کنند می توانند تا چند سال از کارتریج شان استفاده نمایند . اما این کاربران نمی دانند که اگر از پرینتر های رنگی به مدت طولاتی استفاده نشوند جوهر آنها خشک می شود و در صورت خشک شدن رنگ های کارتریج حتی شارژ کردن آن نیز بی نتیجه است. . در نتیجه بهتر است هم در مورد میزان استفاده از دستگاه خود و هم در مورد زمان شارژ کارتریج پرینترتان دقت کنید .

بيشتر بدانيد : یونیت فیوزینگ چیست 

کانون آلفا در تلاش است با بالا بردن سطح دانش و آگاهی شما بتواند اعتماد شما را جلب کرده تا درصورت بروز مشکل بیشتر بتوانید به این کانون اعتماد کنید و ما نیز با به کارگیری تخصص خود بتوانیم رضایت شما مشتری عزیز را بدست آوریم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *