پرینتر ها چگونه کار میکنند
پرینتر ها چگونه کار میکنند ؟؟

به صورت کلی پرینتر یکی ازلوازم جانبی کامپیوتر به حساب می آید . پرینتر وسیله ای است که به شما این اجازه  را می دهد که بتوانید تصویر نمایش داده شده بر روی صفحه مانیتور را بر روی کاغذ چاپ کنید. انواع چاپگر ها بر اساس نوع استفاده کاربر به دو دسته رنگی و سیاه و سفید  تقسیم می شوند .

نحوه فعالیت پرینتر

نحوه فعالیت هر گونه از پرینتر بر اساس ساختاری است که هر پرینتر دارد و چگونگی کارکرد هرگونه از پرینتر ها متفاوت می باشد . مسئله متفاوت تر از کیفیت خروجی، این دستگاه‌ها عملکرد متفاوتی دارند، از همین جهت هر کاربر باید پرینتر خود را بر اساس نیاز و انتظارات خود انتخاب نماید . به طور کلی پرینتر، به کاربر کمک می‌کند تا متن یا تصویر شکل گرفته در کامپیوتر را بر روی کاغذ چاپ کند.

پرینترها در انواع و مدل‌های متفاوتی طراحی و تولید می‌شوند که عبارتند از: چاپگر ماتریس سوزنی، چاپگر لیزری، چاپگر جوهرافشان، تماسی و غیرتماسی که در این مقاله تلاش داریم با چگونگی کارکد برخی از پرینتر ها شما را آشنا کنیم . بهتر است تا انتهای مقاله پرینتر ها چگونه کار میکنند  با ما همراه باشید .

بيشتر بدانيد : چرا پرینترها کمرنگ چاپ میکنند؟؟

کارکرد پرینتر های جوهرافشان
چگونگی کارکرد پرینتر های جوهرافشان

چاپگرهای جوهرافشان از روش پخش قطرات ریز جوهر روی یک کاغذ از طریق منافذ ریزی که در هد وجود دارد، باعث به وجود آمدن تصاویر سیاه و سفید و رنگی می‌شوند . رنگ‌های اصلی در چاپگر جوهرافشان به سه رنگ قرمز و زرد تقسیم بندی می شود . رنگ سیاه نیز در این دستگاه وجود دارد که برای تولید تصویر با رنگ مشکی به کار می رود.

به این نکته توجه داشته باشید که برای چاپ حرفه‌ای یک عکس به چاپگری با شش رنگ مجزا نیاز دارید که علاوه بر سه رنگ اصلی و رنگ مشکی دارای یک رنگ قرمز روشن و آبی روشن نیز باشد . چاپگرهای جوهرافشان به طور کلی قیمت‌های ارزان تر و مناسب‌تری را دارا هستند و برای مصارف عمومی انتخاب بهتری به حساب می آیند .

بيشتر بدانيد : همه چیز درباره پرینتر های ارزان قیمت

چگونگی کارکرد پرینتر لیزری سیاه و سفید

چاپگرهای لیزری تک‌رنگ مانند دستگاه های  فتوکپی فعالیت می‌کنند و به همین دلیل سرعت بالاتری نیز دارند . چاپگرهای لیزری سیاه و سفید بهترین انتخاب برای چاپ صفحات متنی در تعداد بالا می باشند . به ویژه این دستگاه ها از دقت بسیار بالایی در چاپ برخوردارند.

از توانایی های دیگر استفاده از چاپگرهای لیزری تک رنگ قیمت پایین برای هر صفحه چاپ است که این کار به صورت کلی سبب کاهش هزینه تعویض و یا شارژ کاتریج می شود . در کل یک چاپگر لیزری بهترین انتخاب رای یک دفتر کار یا محیط اداری بزرگ است که نیاز به چاپ متن های زیاد در طول روز دارند.

کارکرد پرینتر رنگی لیزری
چگونگی کارکرد پرینتر رنگی لیزری

چاپگرهای لیزری انتخابی درست و مناسب جهت چاپ تصاویر گرافیکی و عکس می باشد . تونرهای CMYK در این پرینترها جایگزین جوهر می شوند . این چاپگرها باعث ایجاد تصاویر گرافیکی و عکس‌هایی با کیفیت فوق‌العاده می‌شوند که مورد نیاز عکاسان و گرافیست‌های حرفه‌ای می باشد . کیفیت بالای این چاپگرها، سبب شده است تا این دستگاه قیمت بالاتری نیز داشته باشد . این چاپگرها برای مصارف حرفه‌ای مناسب و دارای کاربرد های زیادی می باشد .

یکی از اصول اولیه در کار کردن یک پرینتر لیزری الکتریسیته ساکن است . پرینترهای لیزری از این عمل به صورت یک “چسب موقت” استفاده می کنند. جزء اصلی این سیستم photoreceptor   می باشد که در اکثر موارد یک غلطک چرخان یا  سیلندر است. غلطک از ماده ای با نام فتوالکتریک به وجود امده است که از طریق فوتون های نور تخلیه می شود.

در ابتدا غلطک درون پرینتر لیزری از طریق یک سیم کرونا، همان سیمی که الکتریسیته در آن جریان دارد، دارای بار مثبت می شود. هنگامی که غلطک شروع به چرخیدن می کند ، پرینتر اشعه لیزر کوچکی را روی سطح کاغذ می تاباند تا بارها را روی این نقاط مشخص تخلیه نماید.

با استفاده از این روش لیزر پرینتر لیزری حروف و تصاویر را به شکل الگویی از بارهای الکتریکی، که همان تصویر الکتروستاتیک است روی کاغذ چاپ می کند. این سیستم توانایی آن را دارد که با بارهای مخالف هم کار کند بدین صورت که تصاویر دارای الکترواستاتیک مثبت روی یک تصویر زمینه با الکترواستاتیک منفی قرار می گیرد.

بعد از تنظیم شدن این الگو پرینتر غلطک را با تونر که دارای بار الکتریکی مثبت است، می پوشاند. به دلیل این که تونر پرینتر دارای بار الکتریکی  مثبت است، به مناطق دارای بار منفی بر روی غلطک می چسبد اما به پس زمینه دارای بار مثبت نمی چسبد. این عمل مشابه نوشتن روی یک عدد نوشابه با چسب و سپس غلتیدن آن روی آرد است. آرد شما به قسمت هایی از بطری که توسط چسب پوشانده شده است می چسبد پس در پایان پیام نوشته شده روی بطری باقی می ماند.

در نهایت پرینتر کاغذ را از  Fuser که یک جفت غلطک گرمایی است عبور می دهد. هنگامی که کاغذ از این غلطک ها عبور می کند، پودر تونر ذوب می شود و با فیبرهای موجود بر روی کاغذ سوزانده می شود. غلطک های Fuser کاغذ را به سمت سینی خروجی هدایت می کند و شما می توانید کاغذ چاپ شده را ببینید Fuser  همچنین کاغذ را گرم می کند و به همین دلیل می باشد که کاغذ همیشه به هنگام بیرون آوردن از پرینتر یا دستگاه فتوکپی داغ هستند.

بعد از این که تونر بر روی کاغذ قرار گرفت، غلطک از لامپ تخلیه عبور می کند. این لامپ بر روی تمامی سطوح دریافت کننده تصویر تابیده می شود و سپس این تصویر الکتریکی را پاک می کند. بعد از این کار سطح غلطک از سیم کرونا که دارای بار الکتریکی مثبت است، عبور می کند.

بيشتر بدانيد : تفاوت پرینترهای جوهری با لیزری

چگونگی کارکرد پرینترهای سه بعدی

در مورد چگونگی کارکرد این دستگاه‌ها و تفاوت اساسی آن‌ها با دستگاه‌های CNC نیز باید گفت که پرینترهای سه‌ بعدی در بیشتر موارد از روش استفاده از مواد مذاب برای ساختن محصول نهایی استفاده می‌کنند ولی دستگاه‌ های CNC  از طریق برش یا جدا کردن بخشی از یک محصول کلی برای رسیدن به محصول نهایی استفاده می‌کنند.

پرینترهای سه‌ بعدی بعد از ذوب کردن مواد اولیه به‌ صورت لایه به لایه شروع به تزریق مواد اولیه به پلتفرم می‌کنند که این لایه‌ها به یکدیگر محکم می‌شوند و بعد از زمان کوتاهی محصول نهایی ما آماده استفاده می‌شود. فرایند چاپ اشیا سه بعدی به اندازی چاپ اسناد معمولی سریع نیست.

 طراحی مدل‌های سه بعدی با استفاده از مایع فتوری اکتیو یا اشعه‌ی ماورا بنفش بطورمعمول بین 6 تا 12 ساعت به طول می کشد و باید گفت  که برای طراحی این اشیا با استفاده از کامپیوتر به صرف مدت زمانی حتی بیش از این، بسته به پیچیدگی مدل، احتیاج خواهید داشت.

پرینترهای سه بعدی تقریباً می‌توانند تمام خلاقیت‌هایی که در ذهن شماست را به صورت حجم و جسم پیاده سازی کنند. این ویژگی بی نظیر باعث شده که این فناوری به یکی از پر کاربردترین تکنولوژی‌ها در زمینه تولید جواهرات و قطعات پزشکی تبدیل شود.

بيشتر بدانيد : تعمیرات پرینتر های HP

امیدواریم از مطالعه مقاله پرینتر ها چگونه کار میکنند لذت برده باشد . این مقاله توسط کانون آلفا تهیه و جمع آوری شده است . در صورت به وجود آمدن هر گونه سوال می توانید با اعتماد به اطلاعات و آگاهی این کانون سوال خود را با ما در میان بگذارید تا بخش پشتیبانی این کانون در اسرع وقت به سوال شما رسیدگی کرده و پاسخ را با شما در میان بگذارند .